Kaden Groves wygrywa 2. etap Tour of Turkey

poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Drużyny i zawodnicy

Kaden Groves, zawodnik Team BikeExchange-Jayco, wygrał 2. etap Tour of Turkey i tym samym objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej ośmioetapowego wyścigu. Australijczyk zaliczył w Alaçati najlepszy finisz, wieńcząc tym samym imponujący występ całego zespołu.

Groves zaliczył w tym roku rewelacyjny start. 23-latek w zeszłym miesiącu odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w WorldTour podczas Tour of Catalunya, a do Tour of Turkey przystąpił w dobrej formie. Drużyna obrała sobie za główny cel w Turcji etapy sprinterskie, a na etapie otwierającym Groves uplasował się na trzeciej pozycji. Podczas etapu 2. uniknął kilku niebezpiecznych sytuacji na trasie obfitującej w silne wiatry i ostatecznie odniósł zwycięstwo, startując na rowerze Propel Advanced SL Disc z systemem kół CADEX.

„To niesamowite” – powiedział Groves, który jechał w kasku Giant Pursuit. „Bardzo się cieszę, że mogłem odnieść kolejne zwycięstwo już w tym sezonie i dziękuję mojemu całemu zespołowi. Wykonali dobrą robotę”.

Na 156-kilometrowym etapie z Selçuk do Alaçati ośmiu kolarzy uzyskało przewagę około dwóch i pół minuty nad główną grupą. Ich przewaga zaczęła topnieć w drugiej połowie wyścigu, gdy kontrolę przejęły zespoły sprinterskie.

„Czekaliśmy do zjazdu z drogi na około 4 km do końca” – powiedział Groves. „Wszyscy znali swoją rolę i cel, wieć finisz był podręcznikowy”.

Dzięki wygranej Groves objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu. Ma 2 sekundy przewagi nad Belgiem Jasperem Philipsenem, który tego dnia zajął drugie miejsce. Zwycięzca pierwszego etapu Caleb Ewan z Australii zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, mając 4 sekundy straty.

Matthews siódmy podczas Amstel Gold Race

W innym wyścigu Michael Matthews zdobył ciężko wywalczone miejsce w pierwszej dziesiątce podczas Amstel Gold Race w Holandii. Z pomocą całego zespołu, 31-letni Australijczyk pokonał ten wyczerpujący 250-kilometrowy wiosenny klasyk.

Matthews, który również wygrał etap w Tour of Catalunya w zeszłym miesiącu, był w grupie faworytów. W trakcie wyścigu kilku kolarzy oderwało się tuż po podjeździe Cauberg, by ostatecznie zająć miejsca na podium.

Matthews ostatecznoe zakończył wyścig Amstel Gold Race na siódmym miejscu, startując na rowerze TCR Advanced SL Disc i w kasku Giant Rev Pro.